Home / GENERALS BURIED AT THE MILITARY MEMORIAL ...

... GENERALS BURIED AT THE MILITARY MEMORIAL ... ...

Zbievski Timofei Ivanovich

Major-General, commandant of the Bendery fortress, hero of the Patriotic war of 1812.  He was born in 1767, he died on February 18, 1828 in Bendery. From the family of a poor Polish nobleman. Began  to serve as a private on 1 April 1783 in the 2nd battalion of the Ekaterinoslav Jaeger corps. He fought with the Turks in 1788 on a rowing flotilla in the Dnieper estuary at the siege of Ochakov. In 1789 he participated in the capture of the Bendery fortress, Kaushany and Ackerman. He was the first, who burst on the rampart on Ismail, for which  he was awarded on 11 Nov 1790 the rank of Lieutenant. By the beginning of the Napoleonic wars he was the commander of the Vladimir musketeer regiment. For the exemplary actions of the regiment at the battle of Austerlitz in November 1805 and valour Zbievski was awarded on 29 January 1806 by the order of St. George 4th class. On March 23, 1806, he was promoted to Colonel. Being appointed  the chief of the Mingrelian musketeer regiment in September 1809, he took part in the battles with the Turks. His steadfastness and determination were marked on August 7, 1810 by the rank of major General. In the same year in the battle of Rushiuk  and Chapchuran was awarded the order of St. George 3rd class No. 221. In 1815 Zbievski adopted the 2nd brigade of the 16th infantry division, in 1817, he became a commandant of the Bendery fortress. 


Mikhailov, Nikolai Pavlovich

Major – General, platz-major  of the Bendery fortress. He was born on December 10, 1835, came from the nobility of Kharkiv province. Graduated from the course in Arkhangelsk gymnasium in the Konstantinovsky military school and the Nicholas Academy of engineering on the 1st level. He was a full-time teacher at the Konstantinovsky military school. Was married to the daughter of state Councilor, count Schulenburg Sofia Genrichovna. Had 4 children. During the last years of his life was  in the position of the ground-the major  of the Bendery fortress. 

Cannabich Philip Ivanovich

Lieutenant-General, commandant of the Bendery fortress. He was promoted  to  officer on March 18, 1822,  to major General on November 8, 1861, Lieutenant General on March 29, 1872. Appointed commandant of the Bendery fortress, was listed in the 1st battery of the 5th artillery brigade. He was awarded the order of St. Anna 4th art. "for bravery" in 1831, the badge of Distinction "for military operations" of the 4th degree" for suppression of the Polish revolt " in 1833. Awards: Order Of St. George of the 4th art., for 25 years of service in 1848; SV. Vladimir 4-th degree with a bow in 1849; of St. Vladimir of the 3rd century with swords in 1855; St.  Stanislav 1st art. in 1868; St. Anna 1st degree in the same year; the Imperial Crown to the order of St. Anna 1st art. in 1871; the  badge of distinction of the immaculate service for 40 years in 1868. Foreign awards: Austrian order of the Iron Crown 2nd St. in 1850; the Austrian order of Leopold 2nd St. in 1853; Prussian order of red eagle 2nd St. diamond in 1860. 

Olshevsky  Marcellin Matveevich 

Lieutenant-General, commandant of the Bendery fortress, was born  on April 26, 1796, came from the nobility of Kamenets-Podolsky province, Roman Catholic religion. Got  an education in the noble regiment. He joined the Noble regiment on August 8, 1814, was promoted to non-commissioned officer on April 26, 1816, in the Feldwebel on may 5, 1817, and ensign on August 13, 1817. Promoted to second Lieutenant  on may 15, 1819, Lieutenant — may 20, 1820, Lieutenant-captains — July 31, 1822. Transferred to  staff captain in the Life guards Volynsky regiment 21 Oct 1828. He was awarded the silver medal for the Turkish war of 1828-1829;  in 1829 awarded the order of St. Stanislaus 3 tbsp. on September 11, 1832, for the distinction in the cases against the highlanders. Awarded the order of St. Anne 2 art. July 27, 1932. He was promoted to Colonel, leaving the army and appointed to Lieutenant General Velyaminov for special assignments on April 21, 1835. For difference against mountaineers in 1837 he was promoted to major General with leaving on army on September 2, 1838. Не was assigned to be in command of the troops of the Caucasian line and black sea coast  on 4 Dec 1838. From 1843 to 1846 he was civil Governor of the Caucasus. While in office, he founded the Caucasian order of public charity, which for the first time in Russia began to be used as a savings Bank. In 1860, being the commandant of the Bendery fortress and being a Catholic by religion, he founded the Catholic Church of Peter and Paul, which still operates on Komsomolskaya street in Bendery. At the end of 1870 the Church was assigned to the Orthodox Diocese. He was married to the widow of titular counselor Josephine Felix's daughter Bulatova, a Catholic. Had two children (from the first marriage).

Wedemeyer Alexander Ivanovich 

Major-General, commandant of the Bendery fortress. Alexander-Ferdinand (Alexander Ivanovich) Vedemeyer was born on March 22, 1768, died February 12, 1831, as the commandant of the Bendery fortress.On August 1, 1779 – the soldier of the Izmailovsky regiment. From August 20, 1779 corporal, June 4, 1782 Fourier, from April 26, 1784 kaptenarmus, from March 16, 1786 ensign, from April 26, 1786 Sergeant, from September 1, 1789 - captain. On 18 Nov 1794  was promoted to seconds-majors, 18 Dec 1796 major, 17 Oct 1799, promoted to Lieutenant. On 18 Sep 1803, Colonel. On December 19, 1819 was promoted to major General with the appointment of commander of the 3rd brigade of the 17th infantry division. On March 15, 1828 he was appointed commandant of the Bendery fortress. Had awards:  on 26 November 1816 the order of St. George 4-th degree for the blameless service;  on December 25, 1827, the order of St. Vladimir 4-th degree "for outstanding diligence in the service and activities." Was in campaigns: 1789 — against the Swedes; in 1794 the suppression of the Polish insurrection; in 1805 against the French; in 1808, against the Swedes; and in 1814-1815 the year against the French. He had 32 children from two wives: Snarsky and Bronevski. 

Dubelt Pavel Petrovich 

Lieutenant-General.  The commander of the Second brigade of the 14 infantry division. He was born on June 24, 1827, of the Orthodox religion. He was educated in the cadet corps. He joined the service on August 14, 1847, at the same time he was promoted to ensign, Lieutenant-April 24, 1849, ensign guard - August 22, 1851, Lieutenant-April 11, 1854, Lieutenant December 6, 1855, in the staff-captains-April 17, 1862, captains-March 27, 1866, colonels-April 20, 1869. He was promoted to major General in 1883. He was appointed commander of the 2nd brigade of the 14th infantry division on may 13, 1886. He took part in the construction of the "White" barracks in Tiraspol, where a memorial plaque with the name of engineer Dubelt is still preserved. He was awarded the following orders: St. Stanislav of the 3rd degree (1858), St. Anne of the 3rd degree (1864), St. Stanislav of the 2nd degree (1866), St. Stanislav of the 2nd degree with the Imperial crown (1871), St. Vladimir of the 4th degree (1873), St. Anne of the 2nd degree (1878), St. Vladimir of the 3rd degree( 1882), St. Stanislaus of the 1st degree( 1888). order of the Prussian crown 2 degree (1873), Austrian — Franz Joseph commander's cross (1874). Was married, had a daughter. He died on April 27, 1904. 

Foerster Egor Khristianovich 

Engineer, Lieutenant-General, chief of engineers of the 2nd army, hero of the Patriotic war of 1812. He was born in 1758, in the city of Braunschweig; of the German nobles.  He wished to be in Russian citizenship,  but did not take the oath. For distinguished service in different battles against the Turks received the highest award in the Life guard regiment of the Transfiguration ensign on February 6, 1786. He retired as a Lieutenant on January 1, 1791, then  joined the service from retirement (engineer) as an aide-de — camp in the corps of Engineers on April 29, 1791, promoted to second Lieutenant on July 15, 1791, "captains in battle — in majors" — July 15, 1791, Lieutenant colonels — January 23, 1798, colonels-February 10, 1799. He was dismissed as a Colonel on July 27, 1799,  readmitted to the service in the same rank, on 25 November 1801. For distinction in the battles promoted to major General on 9 October 1809. He had awards: for courage and bravery against the French in the battle of Borodino on August 24 and 26, 1812, he was awarded the order of St. Anna, 1st class, and for his excellent work, diligence and knowledge during the battle of Borodino was granted the diamond signs of the order. For his work during the siege of Hamburg on September 10, 1814 he was awarded the order of St. Vladimir 2 art; awarded the Swedish cavalry sword for diligent service on April 29, 1814. For good deeds against French subjects, he was granted the command of the Legion of honor on February 28, 1815. On 1 Dec 1806  he was sent to Ackerman as a commandant.  On December 6, he commanded a detachment assigned to classes of the fortress of Kilia.  On December 10, he was sent to the specified fortress  as a commandant. In 1809 he was sent to the Marquis de Traves for inspection and work in the fortresses and fortifications of the black Sea. On 16 March 1812, he was appointed chief of engineers o the 2nd  army.  On 12 June 1815  he was sent for viewing of the fortresses of Akkerman, Kila, Izmail, Bender and  for preparation of new projects for their defense. He was married to the daughter of the collegiate adviser Schneider Louise Ivanovna.  He had no children. He died in Bendery on 4 November 1826. 

Dolgovosaburov Fedor Petrovich

Major-General, chief of the Danube artillery garrison, from the ancient boyar family of Saburovi and Dolgovie, was born in 1790, he died of fever in Bendery at the age of 59 (62) years; from the nobility of St. Petersburg province, the son of a retired Lieutenant. In 1804 he was released from the cadet corps to serve as a Lieutenant in the Smolensk pontoon case, reformed into the regiment. In 1806 he was promoted to Lieutenant, in 1807 to staff-captains with appointment to the 3rd artillery brigade. In 1811 he was promoted to captain, and in 1813 to Lieutenant Colonel for distinction in service. In 1830, " in respect of excellent-hard service and courage rendered in  Persian and Turkish wars, as well as received in the battle wounds that deprived him of the opportunity to continue field service, highly commanded to second in the Kiev Arsenal." In 1835 he was promoted to major General and in the same year was appointed chief of artillery garrisons of the Danube district. During the service he participated in 13 campaigns against the enemy, including the wars with France 1805-1807, 1812-1815, with Persia in 1826-1828 and Turkey in 1828-1829. Got the order: St. Anna of the 4th and 2nd centuries with diamond jewelry, and also the 1st article with the Imperial crown; SV. George, 4th class; St. Vladimir 4 tbsp. bow and 3 tbsp. of the same order of SV. Stanislaus 1 St. He was married to the daughter of Courland hofrat von Schulz, Maria Ivanovna, had no children. He died on September 7, 1849. 

Batirev Ilya Illarionovich 

Major-General, platz-major of the  Bendery fortress;  was born  on July 20, 1807,  of Orthodox religion, came from the nobility of Ekaterinoslav province.  Got  an education in  the Demetrius orphan Department. He joined the service as a teacher's assistant to the non-commissioned officer rank in the Dmitrievsky military-orphan Department, which  became known as the half-Battalion of military cantonists on may 20, 1823. Appointed as a teacher on 1 Jan 1825, renamed the ensigns with the transfer to the reserve battalion of the Kursk infantry regiment on 27 Jul 1827 in harness - warrant — may 6, 1830. He was promoted to ensign in the Poltava infantry regiment, and on November 1, 1833, was seconded to the 5th battalion of infantry field Marshal Duke Wellington regiment; then was promoted to Lieutenant on April 30, 1835, and Lieutenant on August 1, 1837. Later he was promoted to staff captain on 1 April 1840. He was sent to the Exemplary infantry regiment on August 29, 1841, and  was promoted to captain on June 6, 1846. For the difference in the cases against the rebel Hungarians awarded the order of St. Anna 3 tbsp. with bow 8 August 1849 year. He was awarded the cavalry badge of the order of Leopold of Austria on August 21, 1849. For participation in the campaign of 1849 against the rebellious Hungarians received the "bronze historical medal" in 1851. For difference in the battle against the Turks he was promoted to Lieutenant Colonel on June 5, 1854. He was appointed to the position of the Bender Platz-major in the Bendery fortress on March 12, 1855, awarded  the orders of St. Vladimir 4 tbsp. for 25 years of immaculate service on October 22, 1858; St. Stanislav 2 art. Imperial crown decorated January 3, 1860; awarded the order of St. Anna 2 art. with the Imperial crown and swords over the order of October 4, 1866. For excellent-diligent and zealous service granted a diamond ring with a ruby June 5, 1872. Widower, had son Michael, on August 10, 1855 birth. He died on may 23, 1874. 

Soecki Bonaventur Stanislavovich

Major-General, prezus of military judgment of the Commission of the Bendery Ordinance of gauze.  He was born on June 25, 1796, he came from the nobility of the Warsaw province, got an education in Kaliska Lyceum "at the time of Duchy of Warsaw". He joined the service  as a non-commissioned officer in the Kurland Dragoon (renamed the Leib-Ulan) regiment  on February 3, 1816, then he was made a cadet on August 24, 1818, and an ensign on January 30, 1819. He was promoted to Lieutenant on 13 June 1821 and appointed regimental quartermaster on 24 November 1822. He was promoted to staff captain on 28 may 1825; was appointed a Platz-adjutant in Warsaw with a condition of heavy cavalry on July 1, 1831; was promoted to captain on April 1, 1833. For distinguished service he was awarded the order of SV. Stanislav 4 art.  on December 6, 1833; promoted to major on his appointment, Chilia fortress parade-major status in the heavy cavalry on may 7, 1839. He was awarded the distinction of the immaculate service for 20 years on August 22, 1845. For distinguished service in the officer ranks 25 years he was awarded the order of St. George 4 class January 12, 1846;  was produced in the Lieutenant colonels 11 August 1850 year and was awarded the order of SV. Anna 3 art.  on may 15, 1855. Appointed Prenosom the Bendery military judgment of the Commission,  on 17 October 1858. Was  a widower. Had children: Mikhail, Vladimir, Victor, Leonid and Maria. He was married to Evdokia Stepanova, an Orthodox Christian. He died in March 1862, buried in a military cemetery next to his wife.

Luzanov Foma Petrovich 

Major-General, commander of the sevsky infantry regiment, from the nobility of Chernigov province. He was born in 1787 in a military family. He died on January 20, 1871, at the age of 84 in Bendery. On 13 March 1807 he entered as a cadet for service in the 22nd regiment of Chasseurs. In 1808 he was made into a waistcoat-Junkers. On may 4, 1811 he was promoted to ensign, on February 26, 1812 he was promoted to Lieutenant,  on September 8, 1813 - transferred to the 52nd Jaeger regiment. On November 7, 1816 he was promoted to Lieutenant and on may 23, 1817 he was promoted to staff captain.On April 9, 1818 ,June 21, 1821 transferred to the 13th Jaeger regiment with the appointment of the major. On March 25, 1825 he was transferred to the Saratov infantry regiment and on may 4 of the same year he was approved as a battalion commander. On March 2, 1829 he was promoted to Lieutenant Colonel, April 13, 1832 to Colonel ( for the difference in the battles against the Polish rebels), on April 2, 1833 he was appointed commander of the sevsky infantry regiment. On March 31, 1837 dismissed from service major General for wounds.  He participated in the battles against the highlanders in the Caucasus (1809-1811), with the Turks (1828-1829 was wounded and shell-shocked), with the Polish rebels (1831). Had awards: Order of St. Vladimir 4-th degree with a bow; the Golden pausable with the inscription "For bravery", the Order of St. George 4-th degree; Order of St. Anna of the 2nd degree, the Prussian order of the red eagle. He was not married during his military service.  On September 19, 1847, at the age of 56, in the Cathedral in the city Odessa, married a young woman Natalia Dembrowski, of  23 years.  After retirement, lived in Odessa,  he had 7 children. The most famous of them: General of infantry, Senator of the Russian Empire, Professor Peter Fomich Luzanov; the last Chairman of the commercial court of Odessa Mikhail Fomich Luzanov.  He bought 36 hectares of land in the tract Hartop, under Bendery, where he owned a manor (now C. Hagimus, a suburb of Bendery). Luzanov and his children were engaged in cultivation of carnations and manufacture of sweet wine with herbs Greek recipes (the prototype of the future of the wine “Bouquet of Moldova”). General Luzanov  died  of old age in the town of Bendery in the hospital on 20 January 1871 in the 84 year of life, was  inveterate in the Transfiguration Cathedral.

 

Download the entire bookhttps://drive.google.com/file/d/1EupJY0he_oz9KkKRCh195pZEI9jY_Dfy/view

Details genealogy kind Lusanov in a separate project: https://luzanof.ru